TARİHİ MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

07.02.2020


Bafra’daki tarihsel miraslardan birisi olan ve ilçe için büyük öneme sahip Bedesten çarşısında Bafra Belediyesi çeşitli çalışmalar gerçekleştirecek.

Hacınabi Mahallesi Tekel Caddesi üzerindeki, Bedesten çarşısında gerçekleştirilecek çalışmalar ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç şunları söyledi:

 

ÇALIŞMALAR UZUN SÜREDİR DEVAM EDİYOR

“Bedesten ile ilgili daha önce bir çalışma yapmıştık. Zeminini tarihi dokusuna uygun bir şekilde değiştirmek istiyoruz. Alt yapıyla ilgili çok ciddi sıkıntılarının olduğunu beyan eden esnaflarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğiz.

 

 

İHALE KISA SÜREDE YAPILACAK

Alanda kullanacağımız taşı belirledik. Çalışmamız Bedestenin tarihi dokusuna sadık kalınarak gerçekleşecek. En kısa sürede ihalemizi gerçekleştireceğiz. Bu alanla ilgili SASKİ ile de görüşmelerimizi tamamladık. Alt yapısını tamamen elden geçireceğiz. Alanın yağmur ve kanalizasyon planını birbirinden ayıracağız.

 

 

TARİHİ MİRASIMZIA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Sonuç olarak uzun yıllardır hizmet almayan böylesi bir tarihi mirasımıza sahip çıkmak, esnaflarımızın çalışma alanlarını daha estetik ve sağlıklı hale getirmek istiyoruz” Dedi.

 

17. yy. sonlarında inşa edildiği tahmin edilen ve 18. Yüzyılda Ermeni ve Rum tüccarların, sarraflık yaptıkları Bedesten, 1915-1916 yıllarında Ermeniler ve 1922- 1924 yılları arasında Rumların gitmeleri üzerine tamamen Türk zanaatkâr ve esnafları tarafından kullanılmaktadır.

Okunma Sayısı : 1905

Resimler

TARİHİ MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ.
TARİHİ MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ.
TARİHİ MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ.
1970 Lİ YILLARDA  BEDESTEN
1970 Lİ YILLARDA BESETEN

Dosyalar