BAFRA'DA CUMHURİYET COŞKU İLE KUTLANDI

29.10.2019


Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Bafra’da çeşitli etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlandı.

Bafra’da 28 Ekim’de başlayan kutlamalar 29 Ekim günü de değişik mahallelerde ve ilçe merkezinde vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti.

 

Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları, 28 Ekim’de Sürmeli Mahallesinde başladı. Burada gerçekleşen programa İlçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Belediye Başkanı Hamit Kılıç, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

29 Ekim günü saat 09.00’da Kaymakamlık makamında gerçekleşen Tebrikatların kabulünden sonra ilçe protokolü ve vatandaşların yoğun katılımı ile Cumhuriyet Meydanı’ndan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na “Cumhuriyet Yürüyüşü” yapıldı.

 

Saat 10.00’da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda başlayan Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programında Kaymakam Ertürkmen ve Başkan Kılıç halkı selamlayarak bayramlarını tebrik etti. İlçe protokolü daha sonra 11.30’da Milli İrade İmam Hatip Ortaokulu’nun “Cumhuriyete Giden Yolda” temalı Resim Sergisini ziyaret etti.

 

Saat 12.00’de Bafra Belediyesi Alparslan Türkeş Parkı’nda Kapıkayafest bünyesinde gerçekleşen Fotosafari yarışmasında sergilemeye layık görülen fotoğrafların sergisi açıldı ve dereceye giren fotoğrafçılara ödülleri verildi.

 

Akşam saatlerinden itibaren ise merkez mahallelerden Gazipaşa başta olmak üzere Kapıkaya, Asar ve Selemelik’te ayrı ayrı kutlama programları gerçekleşti. Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ve Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, beraberindeki heyetle kutlama olan Kapıkaya, Asar, Gazipaşa ve Selemelik Mahallelerini sırasıyla ziyaret etti, vatandaşların bayramını kutlayarak hasbihalde bulundular. Mahalle sakinleri ilçe protokolüne ziyaretleri nedeni ile teşekkür ederek mutluluklarını dile getirdiler. Başkan Kılıç ve Kaymakam Ertürkmen programlarda vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Belediyesi, Balkan Türkleri Derneği ve Gazi Paşa Muhtarlığının birlikte organize ettiği Gazipaşa Mahallesi meydanında gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada, "96’ncı yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz bu topraklarda kolay kurulmadı. Bu günlere kolay gelinmedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla anıyorum, şehitlerimize ve ahrete göç etmiş gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

 

Kaymakam Cevdet Ertürkmen ise, “Küllerinden yeniden doğmak 19 Mayıs 1919'da başladı. 23 Nisan 1920’de her civardan gelen temsilcilerle Ankara’da buluşuldu ve Cumhuriyetin geleceği o gün belli oldu. Cumhuriyet projesi büyük bir projedir. Bu proje, dünya tarihinde ender kahramanlıklar gösteren büyük cesur insan Mustafa Kemal Atatürk’ten doğdu.” ifadelerini kullandı.

 

Bafra’da merkez ve dış mahallelerde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları geç saatlere kadar devam etti.

Okunma Sayısı : 1778

Dosyalar