BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN; ‘’BAFRA TURİZMDE ÖNEMLİ BİR KONUMDADIR’’

18.04.2017

Bafra’da Turizm Haftası Bafra’da Kutlandı. Samsun’un Bafra ilçesinde On dokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Turizm Fakültesinde "Turizm Haftası" kutlamaları çerçevesinde etkinlik düzenlendi.


Bafra Turizm Fakültesi Şevket Aşçı Turizm Fakültesi Hanife Aşçı Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Samsun Valisi  İbrahim Şahin, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Bafra Garnizon Komutanı ve Bafra İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı İlhan Güngör, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Bafra TSO Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Başar, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, OMÜ Bafra Şevket Aşcı Turizm Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Fatma Aydın, Bafra Turizm MYO Yrd.Doç.Dr. Yasin Keleş,  Bafra İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yiğit, Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, OMÜ Öğretim Üyeleri, Daire Müdürleri , Bafra Şevket Aşcı Turizm Fakültesi bağışlayıcısı AŞCI ailesi adına ASTAŞ HOLDİNG ,Bafralı hayırsever iş adamı H.Kaya Aşçı, Astaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Oral Aşcı, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Bafra Şevket AŞCI Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma AYDIN yaptığı konuşma ile başladı. “Üniversiteler yaşadıkları kentte sadece devletin yatırımları ile var olmazlar. Kentin yaşayan değerleri de üniversitelere değer katarlar. Bu anlamda fakültemizi Bafra’mıza kazandıran Aşçı ailesine sonsuz teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Dilerim ki Aşçı ailesi gibi diğer hayırseverler de üniversitemiz başta olmak üzere tüm kurumların gelişmesinde maddi ve manevi desteklerini esirgemezler. İnsanlığın iki büyük tutkusu yerleşip kök salmak ve yeni yerleri keşfetmektir. Çelişen bu iki tutkunun kesişme noktası ise turizmin en temel gayesi; dünyayı gezip dolaşırken aynı zamanda evinde hissetmektir. Turizm sektörü; birbirinden farklı hizmetleri ve faaliyetleri tek şemsiye altında toplayan, büyüyen, dinamik ve sürükleyici bir endüstridir. Bu yapısı ile de birçok sektörle yakından ilişkisi bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefinin de yer aldığı 2023 vizyonunun gerçekleştirilmesinde de kritik bir role sahiptir.

 

Bafra Şevket Aşcı Turizm Fakültesi bağışlayıcısı AŞCI ailesi adına ASTAŞ HOLDİNG ,Bafralı hayırsever iş adamı H.Kaya Aşçı ise yaptığı konuşmada ,‘’ Turizm haftası dolayısıyla birlikte olmanın mutluluğu içerisindeyiz, bizde Aşçı ailesi olarak ailemin selamlarını iletirim.  5 yıl olmasına rağmen ilk defa böyle bir toplantıya katılıyorum, bu etkinliğe beni de davet ettiğiniz için ayrıca duygulandım. Bu Okulu yaptırmamızda o zamanın bakanı Mustafa Demir ile bir toplantıda sohbet ederken, İstanbul’da bir toplantıda acaba İstanbul’da yaşayan bir tüccar olarak sizlerin de memleketinize bir kız meslek lisesine ihtiyacımız var acaba burada bir şey yapabilir mi diye düşünürken  ve bizde tabi mikrofonda niye olmasın bu memleket bizim de memleketimiz diye söyledik. Böyle başladı. Dekanımızın daveti üzerine burada bulunmaktayım. Bu ara da tabiki biz devletimize milletimize Bafra’mıza, kasabamıza , hemşerilerimize böyle bir okulda kazandırmaktan ziyade  burada atıl vaziyette  950 dönüm bir yer vardı onu kazandırdık. Ben hepinize saygı sevgi hürmet ve teşekkür ediyorum hakikaten çok güzel duygulandım ben buradan bu mesajları İstanbul’a götüreceğim inşallah bundan sonraki olan düşüncelerimiz daha da farklı olacaktır. Bizler doğduğumuz şehrimizi, köyümüzü, mahallemizi hiç bir zaman unutmadık. Her zaman baba ocağımıza gelip, eş ve dostlarımızla görüşüyoruz.  Gurbete gittiğimiz yıllardan bu güne 64 Ramazan ve Kurban Bayramının 60’ında baba ocağında olduk. Her zaman geldik. Doğduğumuz toprakları unutmadık ve hiçbir zaman da unutmayacağız. Bafra ve Samsun benim için hayatımın anlamı olan bir şehirdir. Her ne kadar hayatımızı İstanbul'da kazanıyor olsak ta Bafra hep gözümde tütmüştür. Kendime her fırsat yarattığımda soluğu Samsun'da ve Bafra’da  almışımdır. Merhum babamız Hacı Şevket Aşcı adına yaptırdığımız ve bağışladığımız Bafra Şevket Aşcı Turizm Fakültesi'ni Türk Milli Eğitimine hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. ’diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin Bafra turizmi hakkında bilgi verdikten sonra Bafralı hayırsever İşadamı ASTAŞ HOLDİNG H.Kaya Aşcı’ya AŞCI ailesinin Bafra ve Bölgesine yaptığı maddi ve manevi yatırımlar için teşekkür etti. Başkan Şahin,’’ Bafra için ortak akıl ile belirlediğimiz 5 ana hedefimizden birisi de turizmdir. Bafra’mızın Kızılırmak Deltası, Bafra Kuş Cenneti, Çetinkaya Köprüsü, baraj gölleri, deniz feneri, İkiztepe Ören Yeri, damak tatları, müzeleri, doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile turizm için oldukça önemli bir konumdadır. Balon gezileri ve yamaç paraşütünü ile turizm çeşitliliğimizi artırdık. Önemli diğer yatırımımız da Kızılırmak Sedde projesidir. ’dedi.

OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran turizm haftası dolayısı ile yaptığı konuşmada Bafra şevket Aşcı Turizm Fakültesi bağışlayıcı AŞCI ailesi adına ASTAŞ HOLDİNG H.Kaya Aşcı’ya teşekkür ettikten sonra samsun ve Bafra Turizmi hakkında, OMÜ’nün yaptığı çalışmalar ve projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin yaptığı konuşmasında, “Bu program vesilesiyle turizm

haftasını kutluyorum. Ülkemize Malezya'dan, Endonezya'dan, Tayland'dan, Tayvan'dan, Amerika'dan ve diğer ülkelerden birçok turist geliyor. Ama ben Samsun'da ancak onda bir kadar yabancı turist görüyorum. Çoğu zaman da göremiyorum. Bu Samsun'un tarihi dokusunu koruma kültürünün yerleşmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Samsun'a daha çok turist çekebilmek için bunun mücadelesini veren, Kültür Turizm Müdürlüğümüz ve Valiliğimiz var. Kuş Cenneti gibi bir varlığı dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Onun için de orayı keşfettiğim andan itibaren dedim ki, iyi ki burası bakir kalmış. Başkaları buraya el atsaydı üzülürdüm. En azından şimdi kendi inisiyatifimiz dahilinde elden geçirebiliyoruz. Bir takım şeyler yapılacaksa da daha tertipli, daha düzenli müdahaleler yaparak, dünya mirası olarak insanlığa kazandırmayı çalışıyoruz. Samsun için önemli üç tarih var. Bunun bir tanesi çok yakın. 18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları şehrimizde yapılacak. Samsun Milli Mücadelenin başladığı şehirdir. Meşale şehridir. 2019’u 100. Yıl dolayısıyla bizim çok görkemli kutlamamız gerekiyor. Diğer taraftan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı 2023 tarihinde dünyanın en iyi ilk on ekonomisine ülkemizi sokacağız. Turizm Fakültesini çok önemsiyorum. Mesela kuş cenneti ile ilgili çokça fotoğraf çekmemiz gerekiyor. Kuş cennetinin % 90’ı Bafra sınırları içerisinde. Burada turizm fakültesi öğrencilerinin bir çalışma yapması gerekiyor. Kuş cenneti ile ilgili sosyal medyayı çok iyi kullanmamız gerekiyor. Benim turizm fakültesinden beklentilerim çok yüksektir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bizden istekleriniz olursa biz sizin yanınızda olacağız. Çünkü turizm konusunda Samsun ciddi bir eksiklik yaşıyor. Bu kadar güzel bir yörenin bilinmiyor olması beni şaşırtıyor. Ben TRT Genel Müdürlüğüm zamanında kuş cennetini görseydim, en az on farklı belgesel yapardım. Gerçekten çok kıymetli bir yer.  Bu düşüncelerle başta buranın imarına, inşasına katkı sağlayan AŞCI ailesine ve bizi buraya davet eden dekanımıza teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzel, daha verimli, daha bereketli bir turizm faaliyeti sürdürmek üzere hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, Turizm Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Beyza ÖZTÜRK, Bafra’daki tarihi ve turistik değerlerimiz konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileri ve halk müziği kulübü tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Daha sonra Samsun Valisi  İbrahim ŞAHİN ve protokol üyeleri tarafından Bafra Umut Derneği Başkanı Hülya YANGIN ERTEKİN’in hazırladığı ‘Bafra’nın Ağlayan Evleri’ isimli resim sergisini gezildi. Ardından etkinlik gastronomi şenliği ile son buldu.


Okunma Sayısı : 1101

Resimler

        BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN; ‘’BAFRA TURİZMDE ÖNEMLİ BİR KONUMDADIR’’
        BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN; ‘’BAFRA TURİZMDE ÖNEMLİ BİR KONUMDADIR’’
        BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN; ‘’BAFRA TURİZMDE ÖNEMLİ BİR KONUMDADIR’’
        BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN; ‘’BAFRA TURİZMDE ÖNEMLİ BİR KONUMDADIR’’
        BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN; ‘’BAFRA TURİZMDE ÖNEMLİ BİR KONUMDADIR’’
        BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN; ‘’BAFRA TURİZMDE ÖNEMLİ BİR KONUMDADIR’’
        BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN; ‘’BAFRA TURİZMDE ÖNEMLİ BİR KONUMDADIR’’
        BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN; ‘’BAFRA TURİZMDE ÖNEMLİ BİR KONUMDADIR’’

Dosyalar